Zablokování Suezu ovlivnilo tržní ceny plynu pouze mírně

0
1008

Trh se obával, že přesměrování tankerů prodlouží o 10 až 15 dnů dodávku ropy či plynu.
Nečekané zablokování Suezského průplavu, který je jedním z hlavních přepravních tras tankerů přepravující ropu či LNG plyn, ovlivnilo tržní ceny zemního plynu jen mírně.

Trh se obával, že přesměrování tankerů prodlouží o 10 až 15 dnů dodávku ropy či plynu, s čím by byly spojeny vyšší náklady na přepravu po delší trase plavby. V pondělí ráno čekalo na uvolnění kanálu nejméně patnáct LNG tankerů.

„Jelikož se už kanál podařilo uvolnit, vliv na ceny je limitován. Původní obavy, že kanál může být zablokován i několik týdnů, se tak naštěstí nepotvrdily, „uvedl na webu Slovenského plynárenského a naftového svazu slovgas.sk ředitel divize strategie a rozvoje podnikání středoslovenské energetiky Ivan Weiss.

Krátkodobé ceny zemního plynu se během předcházejících týdnů pohybovaly vzhledem k začátek jarního ročního období na relativně vysokých úrovních. Podporované byli podle Weisse zejména vývojem teplot, který byl pod dlouhodobým normálem.

„Nejistotu během minulého týdne podpořila také situace v Suezský průplav, která znamenala omezení v dodávkách LNG do Evropy. Ceny rostly i pro výpadek norských dodávek do Evropy, „doplnil.

Cena na rakouském CEGH VTP pro dodávku 31. března byla 18,8 eura za megawatthodinu. Před třemi týdny to bylo o 80 centů méně. Ochlazení během velikonočních svátků se podle Weisse nemusí přetavit do růstu cen, protože bude omezena spotřeba ve firemní sféře.

Pohled na vývoj toku plynu přes Velké Kapušany na Slovensko za ostatní tři týdny ukazuje stabilitu na úrovni 800 gigawatthodin za den. Rovněž se zmenšila podle Weisse volatilita nominovaných objemů přes Lanžhot na Slovensku, které se pohybují na úrovni 400 gigawatthodin za den.

Aktuální teplejší jarní počasí má během Velikonoc opět výrazně změnit a teploty se vrátí pod sezónní normál. To by mohlo mít podle Weisse dopad i na začátek vtlačných sezóny. Stav zásobníků v Evropě zastabilizovať mírně pod úrovní 30%, což je oproti situaci před rokem rozdíl o přibližně čtvrtinu objemu. „Za poslední tři týdny vidíme zpomalení poklesu,“ podotkl Weiss.

Slovenské podzemní zásobníky jsou aktuální plné na 42% a za tři týdny klesl jejich stav jen o 2%. Od konce minulého týdne dokonce mírně roste jejich plnost. Ukrajinské zásobníky jsou pod 37% úrovní naplněnosti a také se zpomalilo jejich vyprazdňování.